Kriváň

Dňa 6.12.2020 som šliel so svojimi deťmi ( Jankou, Erikou a Peťkom ) a s dcérinou kamarátkou Ivetkou na výlet na Kriváň. Tento výlet mal viac účelov.

Príspevok na moj Facebook :

Vážení spoluobčania.

Tu je sľúbený príspevok z výstupu na Kriváň.

Nezdolali sme ho z viacerých vážnych dôvodov.

Ale fotky, ktoré som urobil sú moje najkrajšie v živote.Takže šlapať sme začali až okolo obeda, lebo bola uzávera za Muráňom a museli sme ísť cez Brezno. Časové zdržanie nebol problém. Tma nebol pre mňa dôvod nepokračovať. Prečo som sa rozhodol ukončiť výstup boli tieto 4 dôvody :

1. strata turistického chodníka pre zasneženie značiek

2. začínalo sa stmievať a teda znížená viditeľnosť

3. víchrica, ktorá nás pri lezení niekedy posúvala do nebezpečných situácií

4. posledný bod je, že sme na vrchole uvideli stádo kamzíkov asi 9 a nechceli sme ich rušiť. Najhoršie z toho bola tá víchrica.

Neviem odhadnúť silu vetra celkom objektívne, ale odhadujem v nárazoch 80 km/h. Takže napriek tomu, že sme už boli pomerne kúsok od štítu, tak som usúdil, že riziko je už priveľké. Som si istý, že by sme bez problémov zdolali štít, ale cesta späť by už bola o život. Už aj návrat z miesta, kde sme boli bolo pomerne riskantné, nakoľko sa šmýkalo a pre sneh nebolo vidieť kam človek šlape a kam sa zošmykne.

Pod vrcholom som mal prejav, odznela štátna hymna Slovenskej republiky z aparatúry, ktorú sme tam vyniesli a odpálili sme ohňostroj ako demonštráciu toho, že naša odhodlanosť je enormná a aj keď prostriedky obmedzené, tak dokážeme všetko na čo sa odhodláme.

Videozáznamy ešte musím spracovať.

Z túry ku autu sme sa vrátili okolo 20:37. O 23:00 sme boli doma.Na záver : Neľutujem ani to, že sme tam išli a ani to, že sme nezdolali štít. Fotky a videozáznamy sú krásna pamiatka a pocity z túry neopísateľné. Po ceste naspäť už značne boleli nohy a hlavne chodidlá, ale za tie výhľady to stálo.

Odporúčam všetkým, ale hlavne so zdravým rozumom a vedieť sa správne rozhodnúť, kedy sa vrátiť!

PS : Osobitná pochvala patrí mojim deťom a kamarátke Ivetke, že napriek náročnosti a nebezpečnosti išli s chuťou a vôbec na mňa netlačili, aby sme sa vrátili, alebo oddychovali. Proste mi verili, že kam ich vediem, tak so mnou je to bezpečné.

PS2 : Po ceste tam sme sa zastavili v reštaurácií Radovica a dali sme si len polievky. Držkovú, slepačí vývar, kapustovú a cesnakovú a všetky boli perfektné! Dokonca o mne a mojich aktivitách vedeli, čo bolo milé prekvapenie.

PS3 : Fotiek z výletu mám oveľa viac, ale všetko s mierou. 🙂

PS4 : Na konci link na video aj s ohňostrojom z Kriváňa.

Sme v tom spolu!

Boh s Nami.

Viac fotiek na mojom Facebooku : Peter Sihelský

A ešte viac fotiek v mojom súkromnom archíve.

Link na video z Kriváňa tu :